Vyplatí se nyní koupit nemovitost?

Možná právě teď zvažujete, zda je ta vhodná chvíle pořídit si vlastní byt či dům. Mám pro vás dobrou zprávu a několik tipů.

 

Nejprve ta dobrá zpráva: teď, na jaře 2023, je situace pro koupi nemovitosti mnohem lepší než před rokem.

Růst cen mnoha komodit, včetně nemovitostí, se zastavuje; a v případě realitního trhu dokonce dochází posledních několik měsíců k poklesu cen. Důležitá je v tomto kontextu i cena elektřiny nebo plynu a dnes víme, že situaci jsme jako Evropa po počáteční nejistotě s prudkým růstem cen zvládli. Aktuální stav (Květen 2023) je tento:

• Elektřina se na burze prodává na cenové úrovni jako před invazí Ruska na Ukrajinu.
• Plyn je cenově na úrovni z roku 2021.

 

Ožehavé téma: úrokové sazby

Celý uplynulý rok jsme v médiích slýchali zprávy o rekordní inflaci, což každý z nás pocítil i při běžných výdajích. Inflace měla vliv na úrokové sazby, ale v posledních týdnech došlo k jejich stabilizaci, což je příznivá zpráva pro ty, kteří chtějí nakupovat byt či dům a budou potřebovat hypotéku. „Nyní lze získat úrok i ve výši 5,39 %,“ potvrzuje Monika Filipi, bankéřka Allianz pojišťovny.

 

Velmi podstatný – ve srovnání s obdobím na jaře roku 2022 – je fakt, že cena mnohých nemovitostí klesla, a to až o 20 %. Může za to pokles zájmu o nemovitosti oproti předcházejícímu období. Například chaty a chalupy se nyní prodávají levněji než v období pandemie, kdy měli lidé tendenci pořizovat si vlastní rekreační zařízení „mimo civilizaci“, což zvedalo ceny.

Můžeme se podívat na srovnání cen bytu 3+1, 65m² v Trutnově za poslední tři roky, vidíme, že sice vzrostly úrokové sazby, ale ceny nemovitostí se stabilizovaly. Z tabulky jasně vyplívá, že i přes to že splátka hypotéky je v tomto roce nejvyšší, kupující ale i přesto ušetří nemalé peníze, než kdyby kupoval v roce 2021 nebo 2022.

Období Květen 2021 Květen 2022 Květen 2023
Cena bytu 2.800.000,-Kč 3.000.000,-Kč 2.500.000,-Kč
Hypotéka 2.240.000,-Kč 2.400.000,-Kč 2.000.000,-Kč
Vlastní zdroje 560.000,-Kč 600.000,-Kč 500.000,-Kč
Úroková sazba 2.54% 3,49% 5,79%
Splátka hypotéky 8.897,-Kč 10.763,-Kč 11.722,-Kč
Přeplaceno 130.500,-Kč 442.460,-Kč

Navíc bankovní rada rozhodla, že od července 2023 už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu. Díky tomu bude i jednodušší hypotéku získat.

Samozřejmě – úrokové sazby nejsou na úrovni jako před lety, ale předvídat, kdy se na tuto úroveň, pokud vůbec někdy, vrátí, je složité – a garanci, že se tak někdy stane, vám nedá ani sebelepší realitní makléř nebo ekonom. A platí, že i teď můžete udělat dobrý obchod.

Příklad z mé praxe:

Před třemi roky jsem se poprvé potkal se svými klienty, říkejme jim manželé „Mladí“ a pan „Váhavý“. Manželé Mladí, pár plánující založení rodiny zvažoval, zda ještě setrvá ve svém stávajícím malém bytě v centru Hradce Králové anebo si pořídí starší domek na vesnici, aby děti mohly odmala vyrůstat na zahradě a v blízkosti přírody. Když jsme společně detailně probrali jejich aktuální finanční situaci i výhled do budoucna, ale také jejich nároky na kvalitu života celé rodiny, rozhodli jsme se bez odkladu začít hledat vhodnou nemovitost. Díky tomu, že jsme společně probrali jejich preference, jsem páru mohl doporučit tři vhodné domy, které se objevily na trhu, a mladí manželé tak nemuseli trávit dny na prohlídkách desítek nemovitostí. Pro jeden z nich se nakonec rozhodli. Dnes bydlí ve starším rodinném domku v klidné zástavbě a připravují si na příchod prvního potomka. A jak je na tom pan Váhavý? Stále bydlí v nájemním bytu, protože nikdy necítil že je ideální čas na koupi nemovitosti.

Co z toho vyplývá?
Pokud přemýšlíte, že si konečně splníte sen o vlastním bydlení a koupíte si byt nebo dům, neváhejte a pusťte se do akce. Čekat na příznivější podmínky by mohlo znamenat, že se připravíte o roky, kdy budete budovat vlastní domov, ve kterém vám bude dobře – a který bude jen váš. Tipy, jak dobře vybrat nemovitost a na co si dát pozor, vám prozradím v příštím článku.

S hledáním vhodné nemovitosti vám rád pomohu. Jestliže tápete ohledně chytrého financování, i s tím vám rád poradím. Působím primárně v celém Královéhradeckém kraji a v Praze, ale v případě specifických požadavků mě klidně kontaktujte bez ohledu na kraj.

Zavolejte si pro nezávaznou konzultaci